לך לא היו נעורים / אינה הרטוך (דה האס)

כשפגשתי את אינה הרטוך, היא הייתה בת 91. כל החששות שהיו לי לפני תחילת העבודה, התפוגגו ברגע שפגשתי את אינה שהייתה חדה ומאורגנת לכל אורך תהליך הכתיבה, שכלל לא מעט פגישות.

אינה נולדה בהולנד, היא הייתה בת 14 כשפרצה מלחמת העולם השנייה. אחרי כשנתיים בהן חיו ההולנדים תחת משטר נאצי, החלו המשלוחים למחנות והגיוסים של צעירים למחנות עבודה. שני אחיה של אינה קיבלו צו התייצבות למחנה עבודה. אביה של אינה אסף את המשפחה בת שש הנפשות תחת עץ האגס והודיע להם שהוא לא ישלח את בניו למחנה עבודה.

שני האחים הבוגרים, ובעקבותיהם אינה ואחיה הצעיר, עזבו את בית ההורים ובמשך יותר משנתיים עברו ממקום מסתור אחד לשני תוך סיכון חיים ובעיקר בחוסר ודאות מוחלט, גם בנוגע לגורל הוריהם וגם בנוגע לעתידם הם.

 

לך לא היו נעורים – אינה הרטוך (דה האס) כריכה קדמית
לך לא היו נעורים – אינה הרטוך (דה האס) פנים הספר
לך לא היו נעורים – אינה הרטוך (דה האס) כריכה קדמית
לך לא היו נעורים – אינה הרטוך (דה האס) כריכה אחורית

להמשך קריאה...

רוחל'ה - ילדה בצל הזיכרון / רחל שמלץ
סיפורי חיים

רוחל'ה – ילדה בצל הזיכרון / רחל שמלץ

סיפורה של רחל שמלץ מתחיל במחנה עקורים בגרמניה, ממשיך על סיפונה של ה"אקסודוס" ומסתיים בישראל. זהו סיפור נוגע ללב שמתרחש במקביל לסיפור חייה של המדינה. בספרה של רחל יש מוטיבים מוכרים כמו "דור שני", "מלחמות ישראל", אך הוא מסופר מנקודת מבט ייחודית ורגישה.

קרא עוד »
סיפורי חיים

ילדות אבודה / יהודית שדה

עדיין, אחרי כל השנים, אחרי כל אלפי הספרים שראו אור, אחרי כל הסיפורים שסופרו או לא סופרו ואחרי כל הסרטים שיצאו – מגיעים מאי-שם סיפורים חדשים שקשה לנו להאמין שאכן התרחשו במציאות. סיפורה של יהודית שדה הוא אחד מהם.

קרא עוד »
מפוחית בטרזינשטט / צבי כהן
סיפורי חיים

מפוחית בטרזינשטט / צבי כהן

במשך שנים ארוכות נצר צבי כהן את סיפור הישרדותו בזמן מלחמת העולם השנייה. לפני מספר שנים החליט לחשוף את סיפורו ועשה זאת במאות הרצאות בארץ ובחו"ל. כאשר ביקש ממני להעלות על הכתב את סיפור הינצלותו, חשתי לא רק כבוד גדול אלא גם תחושת שליחות.

קרא עוד »
סיפורי חיים

דרכים ותחנות / סיפורם של חני ושלמה אייזנר

את חני ושלמה אני מכירה שנים רבות ובכל זאת הסיפור שלהם הפתיע אותי. זהו סיפור על שני אנשים שעזבו את מולדתם ביחד עם משפחותיהם, התיישבו במקום חדש במטרה למצוא חיים חדשים ולמרות הכל עזבו שוב על מנת להגיע לישראל. זהו סיפור על נדודים, על הזדמנויות חדשות ובעיקר על הרבה נחישות.

קרא עוד »