סיפורי חיים

כתיבת ספר חיים זהו תהליך רגשי עוצמתי הן עבור המספר והן עבור הכותב. אבל זהו גם תהליך מלא בסיפוק ובהנאה. כתיבת ספר חיים זה תהליך שמדגים בצורה מושלמת שאפשר ליהנות ולהתרגש גם מהדרך ולא רק מהתוצר הסופי.

בשנים האחרונות נפגשתי עם עשרות אנשים שנפתחו בפני וסיפרו לי את סיפור חייהם. חלקם הגיעו יותר סגורים וחלקם הגיעו פתוחים לגמרי לשתף. אבל אצל כולם ראיתי את התהליך שעברו ופעמים רבות שאלתי את עצמי 'איך הם לא עשו את זה קודם?'.

בפגישות בינינו אנחנו חוזרים לילדות, לנעורים, לשנים רחוקות יותר ורחוקות פחות. אנחנו חוזרים לאירועים נעימים, לאירועים מצחיקים ולאירועים עצובים אבל מעולם לא חוויתי מישהו שהתחרט. להיפך. רובם מתפלאים בעצמם איך לא עשו את זה קודם…

בכל פעם מחדש מדהים אותי לראות את ההבעה על פניהם של האנשים איתם אני עובדת, ברגע שאני מגישה להם את הספר הגמור. לא פעם ההתרגשות כל כך גדולה שממש קשה להם לדבר.

ואז מגיע הרגע בו בני המשפחה רואים את הספר ואני מבינה כמה חשוב זה היה.

כי כתיבת סיפור חיים זה לא כתיבת עוד ספר… עבור האדם המספר ועבור משפחתו, זהו תהליך של כתיבת הספר החשוב ביותר בחייהם.

לך לא היו נעורים – אינה הרטוך (דה האס)
סיפורי חיים

לך לא היו נעורים / אינה הרטוך (דה האס)

זהו סיפורה המופלא של אינה הרטוך (דה האס). אינה הייתה נערה צעירה כשהנאצים כבשו את הולנד. במשך מספר שנים היא נדדה ממקום למקום כשהיא אינה יודעת מה עלה בגורל משפחתה. כיום, בגיל 92, היא מספרת סיפור מרתק על אומץ, תושייה והרבה תקווה.

קרא עוד »
רוחל'ה - ילדה בצל הזיכרון / רחל שמלץ
סיפורי חיים

רוחל'ה – ילדה בצל הזיכרון / רחל שמלץ

סיפורה של רחל שמלץ מתחיל במחנה עקורים בגרמניה, ממשיך על סיפונה של ה"אקסודוס" ומסתיים בישראל. זהו סיפור נוגע ללב שמתרחש במקביל לסיפור חייה של המדינה. בספרה של רחל יש מוטיבים מוכרים כמו "דור שני", "מלחמות ישראל", אך הוא מסופר מנקודת מבט ייחודית ורגישה.

קרא עוד »
סיפורי חיים

ילדות אבודה / יהודית שדה

עדיין, אחרי כל השנים, אחרי כל אלפי הספרים שראו אור, אחרי כל הסיפורים שסופרו או לא סופרו ואחרי כל הסרטים שיצאו – מגיעים מאי-שם סיפורים חדשים שקשה לנו להאמין שאכן התרחשו במציאות. סיפורה של יהודית שדה הוא אחד מהם.

קרא עוד »
סיפורי חיים

דרכים ותחנות / סיפורם של חני ושלמה אייזנר

את חני ושלמה אני מכירה שנים רבות ובכל זאת הסיפור שלהם הפתיע אותי. זהו סיפור על שני אנשים שעזבו את מולדתם ביחד עם משפחותיהם, התיישבו במקום חדש במטרה למצוא חיים חדשים ולמרות הכל עזבו שוב על מנת להגיע לישראל. זהו סיפור על נדודים, על הזדמנויות חדשות ובעיקר על הרבה נחישות.

קרא עוד »